System szalunkowy BAUTEKK (część 2)

Wyszukaj w serwisie

System szalunkowy BAUTEKK

(część 2)

 

W poprzednim artykule przybliżyliśmy sobie system szalunkowy BAUTEKK, genezę jego powstania, podstawowe założenia konstrukcyjne oraz możliwości zastosowań. Już na tym etapie bardzo dobrze było widać, że BAUTEKK to wyjątkowy produkt, który będzie niezbędnym narzędziem na wielu inwestycjach budowlanych. W niniejszym tekście skupimy się na najważniejszych innowacjach technologicznych zastosowanych w BAUTEKK’u oraz jego podstawowym osprzęcie dodatkowym.

 

SYSTEM SZALUNKOWY BAUTEKK – INNOWACJE…

 

baukrane bautekk gniazdo na ściągi

Najważniejszą modyfikacją zastosowaną w płytach BAUTEKK są gniazda przelotowe na ściągi, czyli metalowe elementy, które pozwalają na kontrolowane wprowadzenie ściągu w odpowiednim miejscu w jednej płycie i wyprowadzenie go w drugiej. Zwyczajowo taki zabieg w płytach nieposiadających gniazd kończył się po pewnym czasie uszkodzeniem poszycia, co jak wiadomo w dalszej perspektywie, sprawiało, że trzeba je było wymienić. Pomimo wieloletnich prób dokonywanych przez próbujących rozwiązać ten problem producentów, żadnemu z nich nie udało się skutecznie wyeliminować tego typu uszkodzeń poszycia. Dopiero inżynierowie z Baukrane projektując system BAUTEKK rozwiązali ten problem w każdym calu. Zastosowane gniazda w całości wykonane są z metalu, dzięki czemu nawet wielokrotne przekładane ściągów nie wpływa na poszycie, które jest obsadzone w płycie w taki sposób, że nie zakrywa gniazda, lecz jest wyfrezowane i uszczelnione wokół niego, co dodatkowo zabezpiecza i wydłuża żywotność płyty. Poza tym gniazdo zostało wyposażone nie w jeden, lecz w trzy wloty, dzięki czemu niezależnie od ułożenia płyty, nie ma problemu z montażem nakrętki na ściągu.

 

Pozostając w temacie poszycia warto wspomnieć o kolejnej innowacji jaką zastosowano w szalunku BAUTEKK, czyli użycie płyty PPL. Standardowo płyty szalunkowe pokrywano sklejką topolową lub brzozową. Jednak, o ile w wypadku pierwszego poszycia jest to trudne do oszacowania, to w wypadku drugiego ilość przełożeń przy odpowiednej obsłudze sięgała nawet 60 – 80 przełożeń. Mimo wszystko, im dłużej płyta z takim poszyciem była użytkowana, tym gorsza wychodziła z niej jakość powierzchni betonowej, więc albo trzeba było częściej wymieniać poszycie, albo po rozszalowaniu poprawiać powierzchnię betonu, co jak łatwo wywnioskować zabierało czas i generowało niepotrzebne koszty. Stąd też rozwiązanie inżynierów Baukrane w postaci zastąpienia standardowego poszycia płytą z poszyciem polipropylenowym (zwaną potocznie PPL’ką). Jej wytrzymałość znacznie przewyższa klasyczne płyty brzozowe, ponieważ, przy prawidłowej dbałości o nią, sięga nawet 220 – 250 przełożeń. Poza tym tworzywo samo w sobie jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu jakość powierzchni betonowej po rozszalowaniu jest dużo lepsza i nie wymaga dalszej ingerencji. Zapewne w tym miejscu nasuwa się pytanie, że skoro jest dużo lepsza to pewnie musi być dużo droższa. Faktycznie, płyty z poszyciem wykonanym z PPL są droższe w zakupie o około 50%. Jeżeli jednak dodamy do tego fakt, że są one 3 razy bardziej wytrzymałe to jasnym staje się, że jest to dużo korzystniejszy wybór, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.

 

Baukrane BAUTEKK płyty uzupełniające 10 cm 20 cm

Ostatnim elementem z innowacji zastosowanych w płytach BAUTEKK, na które warto zwrócić uwagę, są dodatkowe płyty uzupełniające. Klasyczne systemy szalunkowe miały płyty o standardowych wymiarach w rastrze 15 cm więc czasem dochodziło do sytuacji, której potrafiło zabraknąć kilkunastu centymetrów, aby złapać pełen wymiar zaplanowanej ściany. Najczęściej stosowanym w takich wypadkach rozwiązaniem było użycie tarcicy, zwanej potocznie „krawędziakami”. Miały one na celu uzupełnić brakującą przestrzeń pomiędzy płytami. Dociskało się je zamkami szalunkowymi, które spinały ze sobą dwie płyty i pomocniczy kawałek drewna. Jednak rozwiązanie to, choć konieczne, obarczone było kilkoma znaczącymi problemami. Po pierwsze koniczność nabycia tarcicy, co samo w sobie generowało dodatkowe koszty związane z zakupem oraz czas poświęcony na jej przygotowanie. Po drugie jakość betonu, jaka wychodziła w miejscu użycia tarcicy, często była wątpliwa i niejednokrotnie wymagała poprawek – co również generowało koszt i zabierało cenny czas. Dlatego też, wychodząc na przeciw temu problemowi, system BAUTEKK został wyposażony w uzupełniające płyty o szerokości 10 i 20 cm, dzięki czemu użycie „krawędziaków” zostało ograniczone do absolutnego minimum. Płyty te, podobnie jak pozostałe z systemu, mają poszycie wykonane ze sklejki lub płyty PPL, dzięki czemu powierzchnia betonu wszędzie jest taka sama. Mniejsza ilość tarcicy oraz możliwość wielokrotnego użycia płyt uzupełniających to olbrzymia oszczędność środków finansowych oraz czasu, który na każdej inwestycji budowlanej jest na wagę złota.

 

Łatwo więc zauważyć, że innowacje zastosowane w systemie szalunkowym BAUTEKK wznoszą go na zupełnie inny poziom. Jednak, aby system był kompletny niezbędny jest dodatkowy osprzęt, bez którego ciężko byłoby go użyć.

 

SYSTEM SZALUNKOWY BAUTEKK – OSPRZĘT…

 

baukrane łącznik bautekk

Podstawowym elementem spinającym płyty w tym systemie jest „Łącznik BAUTEKK”. Dzięki jego charakterystycznemu kształtowi w bardzo łatwy sposób, bo zaledwie przy użyciu młotka, można połączyć ze sobą płyty lub spiąć je z narożnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Po ich zastosowaniu uszczelnione zostaje połączenie elementów, a mieszanka betonowa nie wydostaje się na zewnątrz. Szybkość łączenia płyt i pozostałych elementów sprawia, że ustawienie całej konstrukcji podstawowej zabiera bardzo mało czasu.

 

Kolejnym ważnym elementem dodatkowym jest wypora pionująca służąca do rektyfikacji szalunku. Innymi słowy jest to element niezbędny do utrzymania szalunku w pionie oraz zabezpieczenia go przed ewentualnym przewróceniem na etapie szalowania. Chociaż wydawać by się mogło, że płyty te są stosunkowo niskie i lekkie, to jednak bezpieczeństwo na placu budowy jest tematem tak ważnym, że nie powinno się go bagatelizować, nawet w wypadku płyt, których prawdopodobieństwo przewrócenia jest bliskie zeru.

 

baukrane konsola bautekkPozostając w temacie bezpieczeństwa, system ten posiada jeszcze jeden ważny element ułatwiający pracę, mianowicie „Konsolę BAUTEKK”. Zasadniczo, w tego typu konsolach pomostów roboczych chodzi o to, aby zapewnić cieśli komfort i ułatwić możliwość kontroli w momencie układania mieszanki betonowej w szalunku. Zdarzało się jednak, że klasyczne konsole nie dawały wystarczającego poczucia bezpieczeństwa podczas wykonywania prac betoniarskich. Dlatego też, podczas tworzenia nowego szalunku BAUTEKK, bezpieczeństwo postawiono za najwyższy priorytet. Stąd nowoczesne konsole montowane w ramach systemu mają możliwość obsadzenia słupka BHP, który wraz z barierkami ochronnymi zabezpiecza cieślę przed upadkiem z szalunku.

 

PODSUMOWUJĄC…

 

Podsumowując – lekki, małogabarytowy, ścienny system szalunkowy BAUTEKK, opracowany przez inżynierów BAUKRANE to produkt, obok którego nie można przejść obojętnie. Zastosowane w nim innowacyjne rozwiązania, szeroka gama rozmiarów płyt oraz bogata oferta osprzętu dodatkowego sprawia, że będzie on dobrą inwestycją sprzętową w niejednej firmie budowlanej, gdzie doskonale sprawdzi się zarówno przy małych, jak i większych inwestycjach budowlanych. Dodatkowym atutem systemu BAUTEKK jest jego pełna kompatybilność ze znanymi, obecnymi na rynku od dziesięcioleci systemami typu Tekko, które nadal cieszą się niesłabnącą popularnością na polskich budowach. Cecha ta pozwala dalej uzupełniać zakupiony wcześniej szalunek o nowe elementy i akcesoria, które pozwolą stale zwiększać efektywność prac i konkurencyjność przedsiębiorstw.

 

 

BAUKRANE sklep internetowy